CITAT (ingrid fuxwall @ 16-12-2010, 20:51)

Här står en Huskvarna som är stor och bra och kostade strax under 6 000 år 1999.
Tycker att det är dumt att köpa en jordfräs när det finns att hyra, den ska ju förvaras hela tiden mellan de få gånger den används.
Men en jordfräs med många tillbehör som man i stort sett kan göra vad som helst med, sätta på hjul och köra med snöplog mm är helt klart ett ovärdeligt hjälpmedel. Speciellt om man som jag på grund av neurologisk sjukdom eller andra handikapp har svårt att gräva ett helt potatis/grönsaksland och skotta tung blötsnö. Precis som någon också sa så blir jorden inte grävd om man fräser men i såna fall kan man ju koppla på en vändplog.
Så ska man köpa en jordfräs så tycker i alla fall jag att man ska satsa på en kraftig maskin med många tillbehör som man kan ha användning av året om, inte bara till fräsning.
MVH//Tobbe