CITAT (dahla @ 21-12-2010, 18:27)

För att inte antalet vargar ska växa snabbare än lokalbefolkningens acceptans för vargen, införs en tillfällig begränsning, som innebär att det totalt ska finnas max 210 vargar i Sverige. Om lokalbefolningens acceptans inte ökas kan en minskning av antalet vargar enklare göras.
Det där var ganska bra skämt, för föraa årets jakt har klart å tydligt visat att tjuvjakten har ökat, samt acceptansen av varg går inte att ändra som extremisterna varghatarna har.
Däremot är ju acceptansen bland befolkningen överlag mycket stor.
Är det någon som sett en nöjd jägare någon gång? Troligen inte, dom hittar nya offer att gnälla på hela tiden och vill bygga på konflikt mellan stadsbor å landsbygdsbefolkningen t.o.m.
Och tänk att dessa jägare hotar och trakasserart viltvårdare, folk som vill bevara naturens rikedom och biologisk mångfald. Men är det enfald och egoism som styr tankarna så blir det så
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/vargen-f...tra_5730227.svd
Redigerat av sparvuggla: 21-12-2010, 18:40