CITAT (Peztis @ 18-01-2011, 16:19)

Silverpäron är ju det man brukar kalla för Nordens olivträd.
Jag har ett och jag kan då inte säga att det växer i en så där rasande takt.
Jag köpte ett när de reade ut på hösten och mitt är kasnke inte det mest exemplariska i formen och det är därför heller inte så hängande i grenarna.
De små frukter det har fått har på mitt lilla träd varit i större olivstorlek.
Du kanske får "misshandla" trädet lite så att det inte blir för stort och inte får för stora frukter.
Men det är i alla fall ett otroligt vackert träd! Köte det till min bror och när han flyttade 7 år efter han fått trädet så hade han gärna velat gräva upp det för att det var så fint men han valde att låta det stå kvar trots allt.
Här är ju ett silverpäron som jag tycker är rätt "olivträd-aktigt".
jag har ju bara sett blommor, blad. inte så mycket av frukten. så då kanske det inte är så farligt med fruktstorleken då.
visst är det vackert, det är kanske just blomningen som inte känns så olivigt. men helt exakt går det inte att hitta.
det var ett vackert litet silverpäron du hittade, det är nog lite det utseende jag är ute efter. får ta och spara bilden. tack för bildlänken