Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kennedy, Hur hade världen sett ut?
          malcolm
          Inlägg 03-03-2011, 22:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 20 052
          Medlem sedan:
          18-05-2010
          Medlem nr: 30 311



          De senaste dagarn har det pratats en del om Palme eftersom han mördades för ganska exakt 25 år sedan men hur tror ni världen sett ut om JFK eller hans bror Robert fått leva? Minns än idag hur chockad jag blev när Kennedy blev mördad trots att jag bara var 8 år då, hela världen tappade tron på mänskligheten och alla var ledsna.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          gnon49
          Inlägg 04-03-2011, 12:15
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 721
          Medlem sedan:
          19-07-2008
          Medlem nr: 17 660



          Kanske är det så att mördade presidenter o statsministrar får ett bättre eftermäle än om dom fått verka sin period ut. Dom betalade ju med sitt liv och då är det nog svårt att kritisera alltför mycket alltför tidigt.


          --------------------
          Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla

          Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
           
          Citera
          theseraphim
          Inlägg 04-03-2011, 12:29
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 494
          Medlem sedan:
          15-02-2008
          Medlem nr: 14 081



          CITAT (gnon49 @ 04-03-2011, 12:15) *
          Kanske är det så att mördade presidenter o statsministrar får ett bättre eftermäle än om dom fått verka sin period ut. Dom betalade ju med sitt liv och då är det nog svårt att kritisera alltför mycket alltför tidigt.


          Kan mycket väl vara så, det var lätt att kritisera Kennedy, Palme och även Anna Lindh innan de blev mördade men efteråt så fick man inte ifrågasätta deras politik eller person på något sätt. Om man tar det mest aktuella av dessa nämligen Lindh som fattade beslut om avvisningarna av Egyptierna vilket var väldigt ifrågasätt men efter mordet så kunde man inte diskutera Lindhs delaktighet i det hela utan att exempel på att han donerade en CD spelare till en skolklass osv dyker upp.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 02:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon