Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grotid på Basilika?
          VitaFingrar
          Inlägg 04-03-2011, 12:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 339
          Medlem sedan:
          19-12-2010
          Medlem nr: 36 571



          Jag tog råd från er på Odla.nu att testa sätta lite lätta kryddväxter som min allra första sådd någonsin (Ja, bortsett från smörgåskrassen jag odlade på lekis då). Sådde dom pyttesmå fröna för cirka fyra dagar sedan och än så länge har ingenting hänt (OTÅLIGT FRUNTIMMER!). Jag googlade lite på basilikans grotid och läste så 10-30 dagar. Tyckte detta lät väldigt ospecifikt, är ju en jäkla skillnad på 10 dagar och 30 dagar. Så vad är era erfarenheter? Hur lång tid tog det för er innan de små liven började titta upp ur jorden? smile.gif

          Åh. En fråga till. Har sett minst två blomflugor som är i jorden och leker, kanske en dum fråga, men bör jag vara orolig för att de lägger ägg och sånt? Vill inte ha maskbebisar som käkar på mina plantor! tongue.gif

          Alla svar mottages med stor tacksamhet,

          Sara.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 04-03-2011, 13:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Tycker man brukar se de första groddarna titta ut från fröerna redan efter några dagar (basilika brukar gro snabbast ifall man behandlar dem som ljusgroende och inte täcker fröerna med jord utan bara sätter plast runt sådden)

          Har man gamla frön typ 10-15år gamla kan det ta längre tid och alla gror inte så det beror ju lite på även hur gamla fröerna är och kvalitén på fröerna. (+det skiljer lite mellan sorterna)


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-09-2025, 05:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon