Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Val av träd, hjälp mig med inspiration!, Radhustomt med blandhäck
          MissLeia
          Inlägg 27-03-2011, 20:03
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 170
          Medlem sedan:
          22-03-2011
          Medlem nr: 41 318



          Hej!

          Flyttade in för 3 år sedan, vid inflytt så bestod häcken av ölandstok och en en hägg mitt i. Stockholmsområdet, öppet läge med sol hela dagarna.

          Jag har utraderat all ölandstok och planterat lite smått och gott i buskväg, jag är inte överdrivet förtjust i dessa väggar av syren som alla grannar har, jag vill ha liv, färg och att saker händer. Ett rum som förändras varefter.

          Till saken. Häggen i mitten är ganska stor. Jag vill plantera träd på vardera sida för att få lite höjd, men samtidigt få det inte bli för instängt. Men träden får inte bli för stora eftersom det rör sig om en radhustomt, samtidigt inte för pluttiga för det ser löjligt ut bredvid häggen.

          Vad har ni för vackra guldkorn i era trädgårdar? Som växlar i vackerhet under årstiderna? Känner ni spontant att ni har några tips så mottas alla råd och tips med öppna armar!

          Mvh
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MissLeia
          Inlägg 01-04-2011, 15:20
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 170
          Medlem sedan:
          22-03-2011
          Medlem nr: 41 318



          Kul med lite snack här inne! Just robinia har jag kollat på, men den har giftiga frökapslar om jag inte missminner mig. Jag har småbarn så allt giftigt är uteslutet. Kan nog konstatera att tulpanträd får vara uteslutet, vågar inte chansa. Skulle uppskatta att det var hyggligt snabbväxande också, jag kommer nog köpa ett hyggligt stort ex av det träd jag beslutar mig för. Så tråkigt med en hel tomt som är på tillväxt med pluttiga plantor.

          Vid inflytt så var det ölandstokhäck, en sansad perennrabatt, lite rosenbuskar och väldigt öppet. Denna tomt består mestadels av gräsmatta.

          Jag tillhör då kategorin som vill ha lummigt och frodigt, antar att jag redan på tre år fått en aningens urspårad tomt för jag planterar allt utan en vettig plan, sen ett evigt flyttande. whistling.gif Men samtidigt så har detta öppna resulterat i mycket sol, men hyggligt omgärdat med skog ca 30 m ifrån. Så öppet läge men lite halvskyddat.

          Så jag har normalt sett inga problem att strunta i zoner. Jag rockar på så blir det som det blir, inne på tomten så är det väldigt skyddat och kommer bli ännu mer så fort jag får lite fason på området vid tomtgränsen. Men just där så vill jag nog vara säker på att det verkligen fungerar här.

          Bor i Tungelstaområdet, vilket resulterar i mycket shopping hos de lokala växthusen. Smått deppig över att en efter en stänger igen så jag försöker stödja de lokala odlarna. Blomorado har en del träd och buskar så jag ska nog i första hand försöka handla hos dem. Antar att man kan beställa också.

          http://www.blomorado.se/

          Hur upplever ni att purpurapel är förresten? Jag är usel på träd namn, varit helt fokuserad på buskar/perenner/lökar senaste åren och lärt mig mycket. Men beträffande träd så är jag fullständigt grön.

          Tack för feedback, vilket fantastiskt forum! smile.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 16:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon