Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fråsådd, Hur ska man så olika frön?
          Tyr
          Inlägg 08-02-2003, 22:55
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 220
          Medlem sedan:
          29-12-2002
          Medlem nr: 514



          Jag skulle vilja veta lite mer om vilka typer av frön som man ska så på jordytan (solfrön)? och hur man vet vilka sorter som ska sås på det viset.
          Man kan ju tänka sig att frön faller av från träd i naturliga förhållanden, men det gör ju alla frön, dom gräver inte ner sig själva om man uttrycker saken så.

          Små frön ska man ju så så ytligt som möjligt eftersom rotsystemet i dom flesta fall är klent och ytligt beläget.

          Frön man sår på jordytan drar väl nytta av solljuset kan man tänka sig...


          --------------------
          Zon II
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anni
          Inlägg 17-02-2003, 18:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 63
          Medlem sedan:
          04-01-2003
          Medlem nr: 533



          CITAT (e_sedell @ 16-02-2003, 23:07)
          CITAT (Tyr @ 09-02-2003, 12:51)
          Har läst och läst på länkarna, det är ett jäkla jobb med vissa frön verkar det som, kallstratifiering i flera mååååånader. Orkar man verkligen vänta så länge på resultat? ja kanske.

          Hur fungerar det här med sådd i blött papper? Måste man inte hålla pappret blött eller håller det sig fuktigt i påsen som det ligger i?
          Om det är så är det ju en mkt bra metod.

          sådd i blött papper, det låter intresant. Var läste du det? Jag måste få reda på lite mera information om det...

          Det finns ju många trix och knep för att få fart på fröer, som kräver kyla för att kvickna till och börja gro. Det sättet jag har valt, har jag hittat på flera sidor på nätet, men största påverkan har nog Ulla Hasselmarks bok "Fröbok" haft på mig.

          Jag har valt att köldbehandla fröerna i plastpåsar i kylskåpet, eftersom jag tycker att det sättet är mest hygienskt och dessutom enklast - tar minst plast. Jag har ingen möjlighet att hysa ett större antal krukor med jord i kylen.

          Så här gör man: Införskaffa små plastpåsar med "dragkedja", så att fukten bibehålls. Ta en tesked vermiculit och lägg i påsen och droppa i lite kokat vatten, så att vermiculiten blir fuktig och blanda i fröna. Man kan även ta perlit eller filterpapper. Markera påsens innehåll. Lägg påsarna i en liten plastburk. Låt de stå ett par dygn i rumstemperatur och dra, innan du lägger in dem i kylen. Inte så krångligt va´?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 05:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon