Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hål i alla blad! Ta ner plommomträdet?
          Sevilla
          Inlägg 24-02-2011, 13:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          09-02-2011
          Medlem nr: 38 941



          Hej!

          Jag är alldeles ny här på forumet och på att ha trädgård också faktiskt:-)
          Vi flyttade in i huset förra året. På tomten, som är väldigt liten, stod ett ca 30 år gammalt plommonträd. Ett inte helt välbeskuret sådant, och med en stam som verkar må dåligt. Vi fick ett litet äppelträd när vi flyttade in och planterade ganska nära plommonen, med avsikt att ta ner det första så småningom.
          Nu till problemet. Alla blad på plommonträdet blev alldeles håliga, och frukterna blev dåliga och ramlade av innan de hunnit bli klara. När jag försökt läsa på verkar det likna hagelskottsjukan. Vad som gör mig fundersam är att det inte bara var trädet som såg ut så här, utan också resten av trädgården - bladen på löjtnantshjärtan, klematis, några blad på äppelträdet m.m.
          Är det plommonträdet som kunnat smitta resten av trädgården med nåt? Äppelträdet som alltså bara står en meter ifrån fick ett par fina frukter redan förra året, men bara en av tre sorter gick från kart till färdig frukt. Kan plommonträdet göra skada även på äppelträdet?

          Helt enkelt: Borde jag ta ner plommonträdet redan i år för att skydda annat?

          Ev besprutning av knoppar på jätteträdet är inte aktuellt, då kan vi lika gärna ta ned det på en gång!
          Vågar man förresten göra det själv, eller är det dyrt att ta in arborist för jobbet?

          (Att ett träd med stort hål i stammen bör tas ner verkar så klart helt rimligt. Men hade det inte påverkat annat i trädgården negativt så tänkte vi vänta tills nästa år... )

          Långt och många frågor, förlåt. Hoppas nån orkade läsa ända hit!:-)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 25-04-2011, 02:20
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Hagelskottsjuka kan verkligen bli ett problem, men det kan komma och gå i utbredning också.

          För att hjälpa trädet att utveckla frukten trots sin minskade bladmassa (som är största problemet) - vattna det med 50-100 liter i veckan. Då kanske det orkar utveckla frukterna ändå.

          Redigerat av Cilla: 25-04-2011, 02:21


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 00:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon