Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Träd/busktips till omgärdad hörna i söderläge?
          KRT
          Inlägg 25-04-2011, 08:15
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          Håller på att skapa en trädgård i vårt mest fördelaktiga hörn i trädgården, och vill gärna ha tips på lite ovanligare/kontinentala/udda buskar och växter.

          Hörnet är just nu ombyggt på 3 sidor; i väster grannens garage, i norr ett 1.8 m högt och tätt lärkplank och i öster vårt hus m tegelfasad. I nö hörnet sitter vår l/l pump m konstant utblås.
          I söder finns ingenting just nu, men vi ska sätta en tät häck; tuja, måbär el vintergrön liguster. Marken är belagd m marktegel el betongplattor på ungefär halva ytan. Eftersom hörnan vetter mot söder är där sol mer eller mindre hela dagen, sommar som vinter.

          Just nu har jag bara en upphöjd rabatt längs planket där det för tillfället står ett Morus alba (litet, fröplanta från i fjol) och några jordgubbar smile.gif. Skulle vilja ha tips på vad som mer kan passa in i en medelhavsinspirerad hörna, dock inte bara citrus och oliv (som jag fö har och som kommer stå i kruka där). Gärna något som klarar att stå på friland (jag täcker det gärna på vintern om det behövs). Det blir ganska varmt på sommaren och därmed torrt, så växterna måste klara detta utan att jag måste vattna flera gånger per dag....,


          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-07-2025, 20:47
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon