Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Val av träd och buskar
          Maria S
          Inlägg 07-05-2011, 15:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23
          Medlem sedan:
          15-03-2007
          Medlem nr: 9 353



          Behöver hjälp med förslag på lämpliga träd och buskar - gärna i klump med förslag på små dungar av träd och buskar.

          Har idag tomten mer eller mindre indelad i tre delar, den ganska prydliga närmast huset med klassiska "villaväxter", sen kommer en gräsmatta/ogräsmatta som klipps. Därefter ekbacken som består av åtta fullvuxna ekar i en sluttning med naturlig undervegetation.

          Känner ett behov av en övergångsplantering mellan gräs och ekarna. Typ en dunge av ganska stora träd och buskar. Naturlik plantering, men gärna lite speciella sorter. Ca 200-300 kvm stor kanske. Zon 3, moränjord. Det jag spontant själv tänker på är någon variant på rönn - kanske en ullungrönn, samt en lönn, men vilken/vilka sort/-er?. Fler/andra förslag?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          malarmaster
          Inlägg 07-05-2011, 15:54
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 446
          Medlem sedan:
          26-02-2010
          Medlem nr: 28 186



          välj gärna varianter,dvs med annorlunda bladfärg m.m- t.ex i stället för vanlig hassel plantera guldhassel med gula nästan guldfärgade blad,utvecklar bäst färgen i full sol,fläder finns i många varianter,,acer drummondii med variegerade blad,acer pseudoplatanus atropurpureum,skogslönn med blad färgade mörkgrön ovansida,vinröd undersida,mycket vackert när vinden leker i kronan,Prunus maackii kopparhägg med vacker bark,prunus virginiana Schubert med på våren grönt bladverk som ändrar färg till mörkröd vid midsommar, Ulf
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-07-2025, 04:22
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon