Tyvärr finns det väl inga rådjurssäkra rosor. Taggighet spelar ingen roll, men växtplatsen verkar ha en viss betydelse. En tröst kanske är att rådjuren har olika vanor på olika orter, så man kan alltid chansa.
Vår enda rugosa, planterad mycket synligt vid kanten av ett slätt berg, får bladskott och blomknoppar avbitna flera gånger per sommar.

Det verkar som rådjuren vi har här gillar att bråka med trädgårdens "utropstecken": solitärer, buskar och träd som står för sig själva och syns bra från alla håll är särskilt lockande.
Jag har under flera år blivit mer pessimistisk när det gäller rådjurens nyckfulla härjningar. Det som inte blir uppätet kan man alltid feja hornen mot. Vissa buskar får vara i fred flera år, sedan fejas de plötsligt till flis när de fått lite stadga i stammarna.