Hehe, klart att du är en hard-core oldlare. Har sett dig på några andra sajter där du verkar vara aktiv. Och så hur kan man ha missat dina album och dina sidor om fikon och citroner. Du har fler sorters fikon än vad många av oss har för olika växter hemma hehe
Om att klippa ner unga stjälkar och plantor för att utveckla ett mer avancerat rotsystem har jag lärt mig sen barnatiden av min morfar. Det kanske är en myt, men informationen förekommer lite här och där om proceduren. Ofta vid guider kring bonsai från kärna. Det kanske är väl som de säger: det som inte dödar, härdar och växthormonerna vet nog vad som göras måste.
Ang vattenupptagningen så är det nog som du säger, det har nog med att stjälken är så dåligt utvcklad. Har snappat upp lite här och där om att just både mango och avocado har väldigt känsliga stjälkar och måste skyddas från direkt sol då de utvecklar en avancerat stam ganska sent samtidigt som de växer på nolltid.
--------------------
HAVE NO FEAR OF PERFECTION - You will never reach it.
|