CITAT (Orkidétjuven @ 11-06-2011, 08:26)

Oavsett vart och vad, så finns det flera lokala platser i Nordamerika som har liknande medeltemperaturer och klimat som Sverige och där arten betraktas som invasiv. östra Texas, Washington, norra Kalifornien.
Östra Texas har knappast liknande medeltemperatur och klimat som Sverige. Där är 40 grader varmt långa perioder, och hela sommaren är mycket längre än den svenska, kanske vegetationsperioden är dubbelt så lång till och med. USA:s västkust har klimat som mer liknar det europeiska. Norra Kalifornien motsvarar ungefär Portugal eller kanske södra delen av Frankrikes atlantkust. Washington ungefär Irland eller södra Storbritanien. För att hitta motsvarigheten till Sverige får vi söka oss längre norrut. Juneau i södra Alaska har exempelvis ett klimat som liknar Göteborgs.
CITAT (Orkidétjuven @ 11-06-2011, 08:26)

Sluta vara så bitsk huggorm, när du säger saker som "än en gång"...
Sluta sprida skrämselpropaganda då

Jag vet att du har de allra godaste intentioner, men läget i Sverige är helt enkelt annorlunda. Vattenlevande organismer, vissa perenner och diverse djur tror jag absolut kan bli invasiva här, men vedartade växter är en annan sak.