Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tvättmedelsfläckar?
          VitaFingrar
          Inlägg 17-06-2011, 17:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 339
          Medlem sedan:
          19-12-2010
          Medlem nr: 36 571



          Jag tvättade två kuddar, inga huvudkuddar utan sånadär man har liggandes i soffan. Tyckte de verkade klara tvätten bra, tills de hade torkat, då såg jag vita fläckar på ena sidan av båda kuddarna som inte var där innan jag slängde ner dem i tvättmaskinen. Farbror google lärde mig att jag förmodligen överdoserat tvättmedlet och
          fått tvättmedlesfläckar på kuddarna. Jaha, tvättmästarn' har slagit till igen, bara att försöka lösa problemet.

          Enligt ett mycket elegant utformat fläcklexikon skulle fläckarna försvinna om jag tvättade kuddarna igen, utan förtvätt. Det gjorde jag, men fläckarna satt envist kvar. Nu undrar jag om det bara är att slänga skiten, eller om någon här har någon mirakelmetod som kanske kan funka för att få bort fläckarna?

          Tack på förhand!

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          merlin68
          Inlägg 18-06-2011, 22:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 044
          Medlem sedan:
          09-03-2010
          Medlem nr: 28 369



          Lidl's tvättmedel är superbra. Har tvättat de mest känsliga linnedukar utan att de har blekt eller missfärgats. Dessutom gå även svåra "trädgårdsrelaterade" fläckar bort yes.gif .

          CITAT (VitaFingrar @ 17-06-2011, 23:56) *
          Motti: Att försöka färga om en hel kudde känns lite overkill, speciellt som överdraget inte går att ta av så man måste färga om hela stoppningen också då. Men tack för tvättmedlestips, det är inget område jag har speciellt bra koll på! tongue.gif

          KRT: Har inte provat en längre blötläggning! Absolut värt ett försök! smile.gif Bör man tillsätta något till vattnet som kan hjälpa lösa upp fläckarna eller är det vanligt vatten som gäller?

          Vilken färg har dina kuddar? Är de vita kan du tillsätta salt i vattnet som "blekmedel".
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 22:02
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon