CITAT (Solstorm @ 22-06-2011, 11:41)

Garanterat så kommer någon lax att smita och hamna i vatten där den kan korsa sig med annan fisk. Det låter inte alls käckt.
Jag har ofta funderat över fodret som den odlade laxen får. Det är billig mat och fiskarna växer fort av det. Jag och fler med mig har använt sådant när vi dragit upp akvariefisk. Tyvärr så verkar det som en högre andel av den fisken blir steril. OBS! Det finns nog inga vetenskapliga undersökningar men vi är några stycken som lagt märke till det. Det får mig att undra om man ska våga ge sina barn odlad lax att äta.
Nog ingen fara. Det finns inte många ursprungliga molekyler kvar av fodret i fisken, allt bryts ner och byggs upp igen. Det är samma med GMO-mat, att äta är inga problem, det är själva växten eller djuret som i sig man kan ifrågasätta.