Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Anlägga trädgård! Hjälp!
          AnniiPannii
          Inlägg 15-07-2011, 06:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 332
          Medlem sedan:
          21-06-2011
          Medlem nr: 57 464



          Har en helt ny väldigt försummad trädgård som jag vill pyssla i ordning. Den är sluttad mot en sjö med mycket berg under på vissa ställen. På ett ställe är det ganska bra och mycket jord i planläge, men det är mycket skugga och under några stora tallar.
          Vad kan man plantera där, pioner? Hur gör ni det trevligt i skuggiga områden?
          Resten av trädgården är i soligt läge utan träd. De som växer där nu är mestadels sly och vildhallon och smultron. Vad kan jag göra där, och min viktigaste fråga är vad kan jag göra NU? smile.gif Det börjar ju gå mot sensommaren och hösten snart men vad gör man i en trädgård då som inte existerar? Haha är inte så duktig på trädgårdsskötsel än men vill bli!

          Tack!

          biggrin.gif


          --------------------
          Följ min väg mot att bli trädgårdsmästare på www.tradgarderamera.blogg.se
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          EKLO
          Inlägg 15-07-2011, 09:37
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Hej,

          det verkar så roligt att göra sin egen version av denna vildvuxna trädgård. Mitt främsta råd (ur erfarenhet) är: stressa inte, då är det inget kul, gör i ordning en lagom bit i taget och gläds åt det. Trädgård blir man nog aldrig "klar" med.

          Det finns massor av roliga böcker och tidskrifter om växter och trädgårdar som man kan sitta och bläddra och drömma och bli inspirerad av - om skuggtåliga växter, om solrabatter, om rådjursstängsel, om gödsling, om grönsaksodling, ja, om det mesta. Mängder av växter klarar skugga och halvskugga, men man måste förstås veta vilka de är. För min del är enklaste sättet att komma igång i skallen att läsa o bläddra i böcker och på den här odla-sidan.

          Om det varit min trädgård skulle jag nu ha börjat gräva upp ett lagom stort område i solen och göra platsen ren från allt sly och flerårigt ogräs - och där skulle jag anlägga odlingsbäddar för grönsaker (men det är ju jag det).
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 23:14
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon