Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Urin tar död på vår thujahäck?, Skydd för hundar?
          Nyinflyttad
          Inlägg 18-07-2011, 16:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 13
          Medlem sedan:
          14-06-2011
          Medlem nr: 55 391



          Vi har en thujahäck som är planterad i våras. Om det är en brabant eller smaragd har jag ingen aning om då det inte är vi som planterat häcken. Hursomhelst så upptäckte jag igår när jag sådde gräsmattan att den, främst i nederkant, har utstickningar (?) från stammen som är gula och torra, någon grendel var svart. Jag surfade lite kort kring detta och fick fram att urin tar död på dessa häckar. Många rastar sina hundar utanför oss då det går en gångväg precis tät intill. Jag funderar på att sätta upp en inplastad lapp där jag ber hundägarna att låta hundarna kissa någon annanstans. Om detta inte fungerar, hur har ni själva löst det?

          Så, kan dessa döda kvistar vara döende pga. detta? Och om ja, hur gör ni själva för att förhindra detta?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 19-07-2011, 07:10
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Jag är själv hundägare och vet hur hundar funkar. Av den anledningen planterade jag inte en tujahäck utan en häggmispel, min grannes hundar springer lösa och kissar på mitt staket och häck, då kissar mina på insidan... Barrväxer tål inte urin. Alla hundägare tänker inte på det, tänker inte alls var hunden bör kissa och inte. Vissa låter till och med sina hundar kissa på andras bilar, helt oförstående och ogenerat, trots att de annars är vanliga hyggliga människor. Så att folk låter hunden kissa på en tujahäck, ja, de förstår inte bättre.

          OK, mitt förslag är som de förslag du redan fått. Slå ned stolpar längs med häcken, en halv till en meter ifrån den, beroende på utrymmet till gångvägen. Stolparna behöver inte vara mer än ca 50 cm höga, avståndet emellan dem beror på hur området ser ut, men det räcker säkert med två meter emellan. Viktigt är att ha stolpar där det är "hörn" eller nåt som sticker ut, likaså i början och slutet av häcken. Sen tror jag hundarna kommer välja stolparna, det blir naturligt för dem. Skyltar ger en negativ känsla, tror vissa nästan blir provocerade. Står det "hunden får inte kissa här" så tror jag ingen bryr sig. Står det "Mina buskar dör om din hund får kissa på dem" så kanske folk fattar.

          Att spola av marken och buskarna är nog bra, välj en regnig dag när det är lite "uppblött" och spola med hård stråle, annars hjälper det nog inte. Marken, men nog inte buskarna, kan du sen vattna med klorinblandat vatten, tar bort lukt bra, men jag tror inte buskarna gillar det.


          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 14:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon