Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Paradisäpple, Beskära nu?
          Netten
          Inlägg 09-10-2004, 15:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 90
          Medlem sedan:
          19-03-2004
          Medlem nr: 3 030



          Har ett paradisäpple som är ca 25 år. Jättevackert på våren men trist på hösten då vi plockar tusen och åter tusen äpplen. Tänkte beskära den så kronan blir mindre i hopp om mindre frukt, eller är jag helt ute och cyklar?!

          Kan jag göra det redan nu eller måste jag vänta tills senvintern? huh.gif tongue.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 11-10-2004, 18:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Man stimulerar inte fruktsättning genom beskärning annat än med den speciella sporrbeskärningen. All vanlig beskärning (uppbyggnad och underhålls) ger färre fruktanlag, och rätt beskärning ger större, friskare frukt på starkare grenar än om trädet själv fick välja.

          Paradisäpplen och prydnadsaplar liksom kulturaplar reagerar med kraftigare skottillväxt när man vårbeskär. Ju fler grenar, desto fler frukter efter några år. Med JAS-beskärning, dvs beskärning i juli, augusti och september, får man inte samma skottsvar på beskärning. Så om du vill ha färre frukter Netten så är denna period bättre. Och om du bor i varmare delen av landet och trädet ännu har gröna blad kan du beskära nu.

          Det är sant att det inte finns enkla principer för när alla träd ska beskäras, men det finns mycket samlad erfarenhet och grunder som alla kan observera. Som att vårbeskärning stimulerar skottillväxt medan JAS-beskärning inte gör det. Att annan beskärning på unga träd än vårbeskärning får tillväxten att bli lägre. Att beskärning, bindning av grenar eller utebliven beskärning som syftar till ökad fruktsättning på unga träd sätter ned grentillväxten. Att beskärning i början av JAS som ger efterskottillväxt har tendens att inte hinna avmogna. Osv.

          När och hur man skär äppelträd beror på vad man vill uppnå.

          Men plommonträdens beskärningstider, det är en annan sak! Där har fruktodlare, plantskolor, trädvårdare, forskare och trädgårdsägare mer disparata erfarenheter, som just nu diskuteras på varenda ställe där man arbetar med plommonträd... Jag tror dock att den uppfriskande diskussion om detta som pågår kommer att göra att vi hittar nya mönster för orsaker till att träden reagerar som de gör på olika ställen, och så kommer nya, mer nyanserade råd om beskärningstidpunkter än de vi ger idag.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 21:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon