Medlem
Antal inlägg: 354
Medlem sedan: 25-05-2004
Medlem nr: 3 710
Hej
Jag inser att olika växter trivs med olika sätt att bli vattnade och nu undrar jag om man kan säga något generellt om vilka slags växter som man med fördel kan vattna på fatet?
Jag har lärt mig att man ska vattna på jorden tills det rinner igenom och om det är vatten kvar på fatet så ska man hälla bort det efter en kvart. Nu är jag inte så seriös utan jag vattnar ganska sällan men mycket, jag ser till att det rinner igenom ordentligt och sedan låter jag det vara.
Måste inte växten ha ganska långt rotsystem om man ska vattna på fatet? För rötterna kan väl inte suga upp vattnet om de inte når ända ner i botten av krukan?
Jag är lite orolig att jag ska råka övervattna min High Chapparal igen och funderade på om jag skulle vattna på fatet istället... men rotsystemet är ju jättelitet och når bara halvvägs ner i den stora krukan... så det vore väl ingen bra idé?
--------------------
Bor i lägenhet med balkong och har ett litet torp där det finns oändligt mycket att göra!
Medlem
Antal inlägg: 138
Medlem sedan: 22-09-2004
Medlem nr: 4 524
wolkenkrabber; hihi man hänger inte alltid med på vad du skriver... lite för bråttom på tangenterna va? Du har ofta mkt bra tips har jag läst, men som sagt ibland lite svårt att hänga med i texten!