Rhynochocyon udzungwensis, den har ni förmodligen inte hört talas om? Den tillhör elefantnäbbmössen och upptäcktes nyligen i Tanzania!
I sydöstra Tanzanias vildmarker hittar forskarna nya arter nästan årligen. Nu senast har en WWF-stödd undersökning genomförts i de tidigare outforskade västra delarna av Udzungwabergen.
Sengi_elefantn_bbmus.jpg ( 101.16k )
Antal nedladdningar: 20De unika bergsskogarna i östra Tanzania rymmer många hemligheter och under senare år har bland annat forskare hittat en helt ny däggdjursart med det latinska namnet Rhynochocyon udzungwensis, den hör till elefantnäbbmössen, nya fågelarter och även en helt ny art av apa hittats den hotade kipunjin.
Det var för att se om kipunjin fanns i skogarna på Ngungumbi platån i Udzungwa nationalpark, men även för att se vilka andra hotade och unika arter som fanns i området som den nya undersökningens genomfördes från juli 2010 till februari 2011.
http://www.wwf.se/vrt-arbete/var-arbetar-w...ynd-i-ngungumbi