Jag har en 30cm frösådd Ginkgo utomhus här hos mig i zon 2 den växer sakta och förra året frös den ner en bit. +Jag har 2 syskon till den jordslagna i växthuset som backup ifall den som är planterad i trädgården skulle frysa bort.
Ginkgo är en lövfällande växt som vill tappa bladen på hösten och sedan övervintra svalt med nakna grenar, så att din Ginkgo ser blek ut beror nog på att den inte har fått riktig vintervila, men nu börjar ljuset komma så den piggnar nog till.
Mina Ginkgoplantor odlade jag inomhus de första åren i ett svalt och ljust fönster, de stod där som bruna pinnar helt utan blad på vintern, men när vårsolen kom så började de grönska.
I zon 1 borde det inte vara något problem med växten det finns fina Gingkoträd i ex. malmö och där är det ju runt zon 1.
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
|