Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bonsai Ficus-HJÄLP, vad göra???
          Aja
          Inlägg 15-10-2004, 13:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 95
          Medlem sedan:
          15-07-2004
          Medlem nr: 4 084



          Hej

          Min make får då och då en bonsai utav en nära vän som är väldigt duktig på växter. Tyvärr bor vi en bit ifrån varandra och träffas inte så ofta att han kan hjälpa oss att få dem att överleva.

          För tre veckor sen fick han en Ficus bonsai. Jättefin med massor av ljusgröna blad.
          Det står att den skall sprayas dagligen och feed once a week. De står ju väldigt torftigt tycker jag (som inte kan nåt) och bredvid står en stor(för fatet) sten. Vart är det vi skall spraya? på rötterna eller bladen, som för övrigt har rasat av allihopa vid det här laget. Men Topparna på grenarna är gröna så jag tror inte att det hunnit stendö.

          Feed...är et med blomstra typ?
          Förut har jag för mig att man skulle ställa dem i vattenbad en gång i veckan men det verkat inte gälla denna sorten...

          Vad gör vi, det är ju så tråkigt när de bara dör. Vi vill ju lyckas nån gång...

          Aja
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          carol
          Inlägg 15-10-2004, 14:37
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 419
          Medlem sedan:
          17-06-2004
          Medlem nr: 3 867



          Fikusar tappar lätt bladen när den blir flyttad, man ska helst undvika att vrida den också för den ska ha samma ljusinfall på bladen, det är bra att tänka på. smile.gif

          Vad gäller bonsaier så är det ju mycket jobb med dom om man vill att dom ska få/hålla en bonsailiknande form. Kolla in här för mer info. Man måste ju inte hålla på och linda grenar och klippa och så för att den ändå ska vara fin, men gör man inget så ser den ganska snart rätt vildvuxen ut.

          Att den ska sprayas är väl för att hålla en högre luftfuktighet, fikusar är väl lite känsliga för spinn och sånt otrevligt. M a o den ska sprayas på bladen.

          När du får en ny växt av er vän, kan du inte fråga honom då hur du ska sköta den? unsure.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 07:22
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon