Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kurs med Isak, Ska man börja tävla så får man nog börja gå kurser
          Samsara
          Inlägg 01-09-2011, 07:26
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 633
          Medlem sedan:
          10-07-2006
          Medlem nr: 8 160



          I somras anmälde jag Isak till unghundsgrupp/valpkurs, han är två år. Men pga hans allergi så var han mycket sjuk dem första 1,5 åren, men nu när det äntligen är klart och han äntligen är frisk så går vi om "valpkursen". Då vi missade den förra. Vi har ju upprätt hållit träningen och tränat "vardagslydnad". Men för att börja gå agility eller lydnad så är det nog bra att ha gått en "valpkurs" först där vår klubb tränar mycket inkallning vilket behövs hos Isak! Då dem har ett krav att hundarna ska kunna vara lösa på lydnadsträningen och agility.
          Första lektionen var i söndags, Isak var äldst med sina 2 år och den yngsta 13 veckor. Så himla söt och pratsam den yngsta var. Isak tog det med ro och träningen med "ryggsäcken" behövde inte vi göra när ens vår hund nästan låg ner och sov. Övningarna vi gjorde såsom ögonkontakt, fy ord och att hunden skulle trä på halsbandet var för lätta för Isak. Han kan ögonkontakt och fy ord, det där med trä på halsbandet själv var en dum idé enligt Isak som for rundor med dem andra valparna och blev sist infångad! Mycket pinsamt men som sagt vi har tränat i 2 år på inkallningen och det fungerar inte, han vill bara att vi ska jaga han för att det är ju så himla roligt. När vi har han lös med långlina så är han jättelydig men det är när vi tar bort den som han glömmer kommandot.
          Efter träningen sa tränaren att Isak var äldre vilket var bra då han var mer mottaglig mot övningarna. Samtidigt så känns det lite konstigt att gå i valpkurs med Isak som egentligen hade behövt gå slyngel/unghundskurs kanske lära sig något nytt. Detta kommer bli mycket upprepningar men det är kanske nyttigt för oss?!

          Det ska bli spännande och se hur det kommer gå nästa vecka, denna veckan har vi teori så då får Isak stanna hemma.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          *Stintan*
          Inlägg 01-09-2011, 10:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Det är ofta det där sista momentet på inkallningen fallerar tycker jag. Du kanske kan lära honom att sitta eller ligga när han kommer fram och stanna kvar.

          Jag hade en hund en gång som jag hemma hade lärt att stanna kvar i korgen. Skönt när vi skulle äta middag. Inkallningen fungerade som din dvs som en lek fast vi kämpade med träning tills jag kom på att säga ligg och stanna kvar när hon kom på inkallning för det kommandot kunde hon ju. Med massor av beröm så gjorde hon snart det utan att jag behövde säga något och reste sig inte förrän jag sa nu går vi eller liknande. Sen gick det lätt att få henne att lägga sig och ligga kvar även på avstånd vilket kan vara bra i vissa situationer.


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-02-2026, 08:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon