CITAT (Överbölingen @ 16-09-2011, 22:11)

Varför hackar vi på Silos?
Hon tycker och tänker så. Jasså!
Jag respekterar hennes åsikter. Men håller inte med. Det känns fel för mig. Naturvetare i botten men humanist i tanken.
Böckernas bok ger råd om en livsstil. Svår att tolka och fel begås ofta för att man hakar upp sig på senare formuleringar i stället för att ställa dem i relation till grundformuleringarna. Då får de en annan innebörd.
Så även Koranen och Talmud m fl . Ingen gudom var än den hör hemma förespråkar våld mot oliktänkande. Det är senkomna fundamentalisters tolkning. Allt från korstågen till nuvarande motsättningar.
Ur min smala vinkel sett så är råvarufördelningen i världen det enda att bråka om. Och då handlar det om solidaritet.
Demokrati där det är demokrati är bra. Men inte alltid. Ibland är det en täckmantel. USA är ett bra exempel och Ryssland. Diktatorsgränsen är minimal.
Många kloka ord!