Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Australiensiska växter till Sverige?, Vad kan man ta med hem???
          KRT
          Inlägg 24-09-2011, 19:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          Jag har förmånen att jag få tillbringa 5 veckor i Melbourne i vinter och som den trädgårdsnörd jag är funderar jag på om det finns några roliga växter jag kan ta med hem därifrån som kanske kan klara sig i trädgården här hemma.
          Har läst att det finns arter av Eukalyptus som ska klara ner mot minus 25, kan det stämma? Rent logiskt sett finns det ju berg i Australien, där klimatet förmodligen är ganska likt vårt - så omöjligt är det väl inte eller?

          Jag är mycket förtjust i exotiska och lite udda växter, trädormbunke står högt på "vill ha"-listan, men det är väl en omöjlig dröm? Någon annat kul som någon kan rekommendera?

          Till sist, jag antar att det inte bara är att packa ner en planta i resväskan utan man får väl ta med frö? Någon som vet mer sepcifikt vad som gäller eller är det bara att börja lusläsa Jordbruksverkets hemsida *suck*?



          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Huggorm
          Inlägg 24-09-2011, 19:44
          Länk hit: #2


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Inte ens i de australiska alperna finns det vedartade växter som är pålitligt härdiga i Sverige. Australien har ju ett varmt klimat, som i förhistorisk tid var ännu varmare. De träd som växer där är helt enkelt så långt ifrån köldtåliga att de omöjligt kan anpassa sig för ett riktigt kallt klimat. Men vänta ett par miljoner år till, så kan det ha hunnit ändra sig, evolutionen arbetar ju ständigt.

          Det innebär att om man införde något svenskt träd uppe vid trädgränsen i de australiska alperna så skulle det snabbt ta över helt. En intressant tanke, som förmodligen skulle ge "Orkidétjuven" mardrömmar biggrin.gif

          Edit: Perenner kan däremot fungera!

          Redigerat av Huggorm: 24-09-2011, 19:45
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 03:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon