Medlem
Antal inlägg: 182
Medlem sedan: 23-01-2005
Medlem nr: 4 906
Dessa finns väldigt många i mina rabatter. Hoppas att de är ett nyttodjur? Hoppas inte det är någon larv till de häggspinnmal som vi lider av varje sommar...larv.jpg ( 59.43k )
Antal nedladdningar: 21
Medlem
Antal inlägg: 1 371
Medlem sedan: 21-08-2009
Medlem nr: 25 623
Enligt Bionema är det pingborrarna som är problemet för just gräsmattorna. Andra borrar koncentrerar sig på annat käk. Krasst uttryckt så betyder det "ingen gräsmatta inga problem". Mina tankar om fortsättningen är;
Jag skall se till att få bort alla innan jag anlägger någon ny gräsmatta. När jag gör det tänker jag täcka den med fiberväv när de svärmar men jag vet inte hur länge. En annan idé är att lägga svart tjock duk innan jag sår och sedan ett lager jord så kanske de vantrivs eftersom de vill gräva ner sig ett par år. Jag har en miittsträng med gräs i min gatstensuppfart där jag tänker testa först. Något mer har jag inte tänkt ut ännu.