Jag har ganska lätt jord. Täcker hela odlingssäsongen, och även på vintern med så tjocka lager som möjligt.
Men efter en hel odlingsäsong blir det ju en hel del ogräs ändå, särskilt frampå höstkanten, Och en del är flerårigt (hos mig mest hundkäx, kvickrot, brännässla och revsmörblomma), det där måste ju bort.
Då "grepar" jag landet för att få väck ogräset. Men att gräva är ju inte nödvändigt på nåt vis, enligt min erfarenhet (och den mesta av litteraturen numera) är det bara ytskiktet som behöver luckras, resten lämnas så intakt som möjligt. Det är också i ytskiktet man liksom fyller på med nytt material och så småningom jord, genom att täckodla.
Men det fleråriga ogräset (och det ev. fröstinna ettåriga) måste som sagt bort innan man lägger på vintertäckningen, och då blir det ju en del grep/gräv i samband m det. Det tycker jag verkligen räcker, och då sparar man en massa jobb, onekligen. Bättre att lä'gga den tiden och kraften på att skaffa material till en rejäl vintertäckning, då blir jorden finfin.
|