CITAT (Gossen Ruda @ 10-10-2011, 16:09)

Smågnabbet kan vi väl ta en annan gång flickor?
Jag har funderat lite på grundfrågan. Kanske var det lika bra för S & V att ta striden redan nu annars kommer SD att kampera ihop med dem i fortsättningen också. Det är nog lite sent att börja bråka om ett par år och flera debatter senare. Oavsett hur alla ställer sig till SD. Uppställningen borde nog ha varit: SD KD M FP C MP S V. Även om det nu gällde lagda budgetar. Frågan är dock om KD vill stå vid sidan om SD.

SVT får nog tänka om annars kommer partiledardebatterna att vara urvattnade i framtiden.
Trasslar du inte till det nu?.
Att fyra av våra riksdagspartier bildar regering under namnet alliansen är väl fakta, eller hur?
Sen finns det fyra partier, troligen utan några bindningar till varandra, som inte innehar regeringsställning och dessa brukar kallas oppositionspartier. Detta kan du väl inte invända emot? Alla åtta partierna är demokratiskt valda och skall självfallet delta i den offentliga debatten. Fortfarande inget som du kan invända emot, eller hur?
Om nu S och V väljer att strunta i alla demokratins spelregler och vägrar att acceptera att de är två av fyra oppositionspartier så finns det väl inte mycket kvar av deras politiska och demokratiska trovärdighet.
Gita