CITAT (Huggorm @ 09-11-2011, 21:23)

"Det kan hända att jag tycker om vackra kvinnor, men det är väll ändå bättre än att vara bög?" Tänk er det citatet från en politiker i Sverige, vilket liv det skulle bli
Man måste ändå beundra Berlusconi som lyckas skaka av sig skandal efter skandal och ständigt återkomma.
Det hjälper nog att nästan ha monopol på italienska media.
Det är också mycket värre att politiker kan sitta kvar efter att ha blivit avslöjade med allvarliga oegentligheter (flera gånger t.o.m.), som Berlusconi, än att de måste avgå för skitsaker som Mona Sahlin, Cecilia Stegö Chilò och Maria Borelius.
Det är riktigt att han är populär i Italien. Innan Berlusconi så bytte italien regering en gång i halvåret, så han ses som en stabiliserande kraft i italiensk politik. Han ses också som folklig, en kul prick - och det är han nog. Han är dessutom genomkorrumperad och involverad med maffian och ägare av större delen av italiens media (nåt han hämningslöst utnyttjat för att hålla sig vid makten), och hans politik har egentligen bara som mål att gynna honom själv och hans bolag och se till att han inte kan dömas till fängelse.
Han är definitivt dålig för
italien, men jag vet inte om det finns så många bättre alternativ. Italien skulle behöva reformera sina medielagar och sitt valsystem.