Medlem
Antal inlägg: 1 119
Medlem sedan: 18-05-2003
Medlem nr: 1 447
Jahapp, så funderar jag över detta med att ha en liten trädgård. Har nu vanlig villaträdgård 1200 kvm, men funderar över ett hus med bara 500 kvm, varav huset upptar en större del och en stor del är stenlagd.
Så, hur bär ni er åt? Odlar i krukor och tråg? Jag älskar perenner och vill ha klematisar överallt, rosor, ja, det ska minsann blomma. Jag antar att det går att förverkliga även på en balkong, eller hur? Så det borde ju kunna gå ändå. Men ni som bor så, saknar ni ytan mycket? Längtar ni efter större eller trivs ni i er täppa? Blommar det hos er? Perenner?
Medlem
Antal inlägg: 1 182
Medlem sedan: 10-04-2004
Medlem nr: 3 210
Vi flyttade från 9000 kvm tomt till 100 kvm Men jag gillar det på så sätt att jag har råd att plantera ALLT som jag vill Jag slipper klippa gräsmatta i 2 dagar per vecka. OCH!!!!!det är roligt att rensa ogräs det är ju så lite att man verkligen hinner med att rensa PERFEKT
OK visst saknar jag växthuset och lite mer tomt ibland men i det stora hela är jag nöjd med en mindre tomt nu hinner man ju SITTA ner och njuta oxå
Så visst tror jag att du kommer att klara av en flytt till en mindre trädgård