Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Motverka att kanalplasten "flyger i väg", Fundering kring smart lösning?
          Lady Hamilton
          Inlägg 29-12-2011, 12:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9 435
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 363



          Vid den senaste stormen (som max ca 40 s/m) så flög 5 plastskivor iväg från mitt växthus. 3 st hittade jag igen men de andra 2 måste jag köpa nya. Jag har kanalplastskivorna fästade med "spindlar" på utsidan och vill hellst slippa använda silikon för att få rutorna att sitta fast. Det jag funderar på är om jag kan sätta upp ex.vis en list längs långsidorna på insidan av växthuset och som jag fäster i kanalplasten med två skruvar i varje skiva? Har jag då även plastskivorna fästade ordentligt med "spindlar" på utsidan borde det då inte funka? Blir det rejält blåsväder som borde detta arrangemang ge mig lite mer tid att hinna åtgärda ev. lossade "spindlar" eller så att jag kan hinna slänga över en pressening över växthuset i värsta fall. Dessa lister skulle göra så att själva skivorna inte hinner lossna och blåsa i väg. Vad tror ni? eller har ni någon annan smart lösning



          --------------------
          Bor och Odlar i zon4-5 ...tips hur man sår penseér finns i mitt album.....
          Penseé album


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lady Hamilton
          Inlägg 30-12-2011, 13:10
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 435
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 363



          Tack för svar. Men Hotleo har du fäst skruvarna i själva "ramen"? I så fall hjälper det inte i det senario som jag tänkte på. Men fungerar säkert som "säker infästning" och plastskivorna kanske inte har en chans att lossna.
          Vad jag är ute efter är att förhindra att själva rutorna skall kunna blåsa iväg vid ev. storm.
          (men samtidigt vill jag ha rutor som skall vara lätta att byta ut vid behov, därav min motvilja att använda silikon eller annat beständig)
          Att även om fästerna på utsidan lossnat så skall själva listen inne i växthuset kunna hålla plastskivorna kvar på plats genom att listen går längs hela långsidan innanför själva metallramen där plastskivorna är monterade. Och att det blir "ramen" tillsammans med "listen" som håller kvar plastskivorna tills jag hinner vidtaga ev åtgärder med lossade fästen eller annat problem.




          --------------------
          Bor och Odlar i zon4-5 ...tips hur man sår penseér finns i mitt album.....
          Penseé album


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 20:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon