Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Växtförslag, till torr skuggrabatt
          kerstinh
          Inlägg 12-01-2012, 13:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 150
          Medlem sedan:
          11-02-2009
          Medlem nr: 21 073



          Hej,

          Vi har vår huvudingång i norr med två mindre rabatter på var sin sida av trappan upp till ytterdörren. Jag har planterat en ilex på ena sidan med vinca minor under. På andra sidan har jag planterat en röd japansk lönn och en liten kompakt syrénhortensia. Det finns annat smått och gott där också, men inget som verkar funka särskilt bra. Så nu funderar jag på att göra om rabatten med lönnen helt. Jag vill ha kvar lönnen och syrénhortensian, men sedan tar inspirationen slut.
          Eftersom jag har sandjord är det rätt torrt trots skuggan. Jag funderar på att ha myskmadra som marktäckare, eventuellt blandat med myrgröna. Eftersom jag ser rabatten väldigt mycket året runt, vill jag gärna ha en helhet som är snygg året runt, så jag ska se om jag hittar några vintergröna växter som jag kan klippa till klot. Jag har vita tulpaner som är väldigt fina i rabatten, så någon annan vit växt som kan tillföra lite liv under sommaren och hösten, vore trevligt. Någon som vet, vad man kan ha i skugga som ändå inte behöver mycket fukt?
          Sedan är vår trappa ganska ful eftersom den har hål under stegen om ni vet vad jag menar. Så jag funderar på att sätta en klätterväxt på ena sidan, så att man inte ser in under trappan. Jag undrar bara vad jag kan ha som inte är jättefult på vintern, helst täcker lite under vintern i alla fall och som inte växer hur högt som helst eftersom det egentligen inte är så trevligt om det växer högre än runt 2 meter där. Jag funderar på någon vit klematis, men finns det någon som är fin under vintern med? De jag har hittat som skulle trivas i skuggan är alltid såna som man ska klippa ner helt.

          /Kerstin
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gunilla T
          Inlägg 12-01-2012, 15:50
          Länk hit: #2


          Gäster






          Torka kombinerad med skugga är nog en av de svåraste miljöer för våra trädgårdsväxter. Växter som trivs i skuggigare miljöer vill ofta ha en fuktig och hyfsat näringsrik jord. Myskmadra växer bra i skugga men hur den klarar av sandjord låter jag vara osagt. Den kanske överlever men blir inte alls så vacker som den kan bli i en woodland miljö.

          Att blanda både myskmadra och murgröna i samma plantering skulle jag inte rekommendera, de trasslar in sig i varandra. Torrt och skuggigt är ingen bra miljö för klematis heller. De storblommiga behöver sol och rikligt med fukt och näring i jorden men å andra sidan finns det ju inga vintergröna klematis, de vissnar alltid ner och ser skräpiga ut.

          Sandig genomsläpplig jord kan inte hålla fukt och inte heller näring. Om du är beredd att jordförbättra så ökar urvalet av växter markant och det är vad jag skulle rekommendera.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 02:50
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon