CITAT (Gita @ 21-01-2012, 19:59)

Du har både rätt och fel tror jag. Självklart kan S komma tillbaka, speciellt om de slutar med att bara kritisera sittande regering och istället presenterar en genomförbar, genomtänkt politik som överträffar den som nuvarande regering för. Troligen kommer den politiska majoriteten växla i framtiden, men du har fel om du tror att S någonsin kommer att bli det enda stora statsbärande parti det en gång varit.
Gita
Mmm, att S skulle få 45% är nog osannolikt så länge V och även MP ses som rimliga alternativ för en vänsterinriktad väljare - även om MP gått högeröver är det svårt att se dem samarbeta med kristdemokrater, moderater, centerpartister och andra högerextrema partier. Däremot är en "vänstervåg" inte helt osannolik, om man nu räknar S och MP som vänster.
I januari 2010 såg det ut så här:
Ett par år tidigare, 2008, var skillnaden ändå större
"I Synovate/Temos nya opinionsundersökning får socialdemokraterna, vänsterpartiet och miljöpartiet 58,5 procent jämfört med 37,9 procent för de borgerliga regeringspartierna. Skillnaden mellan blocken på 20,6 procentenheter är den största i opinionsinstitutets 29-åriga historia." http://www.svd.se/nyheter/inrikes/oppositi...tort_789653.svdAtt folk grundligt skulle ändra sina värderingar på 2-4 år är osannolikt, snarare handlar det mer om ytliga saker som partiledare, mediadrev, etc - åt båda hållen, 2008 var ju borgarna impopulära eftersom media hade skrivit en hel del om deras politik, numera kan ju Filippa Reinfeldt strunta i att ställa upp på intervjuer gällande den (sannolikt) brottsliga utförsäljningen av gemensam offentlig egendom eftersom media är mer fokuserade på oppositionen än på de styrande.