Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur stoppar man revväxande björnbär?
          KRT
          Inlägg 11-02-2012, 09:17
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          I korthet; hur blir man av med revbjörnbär?

          Mellan vår trädgård och en av grannarnas finns en ca 3 m bred "brandgata", som nog egentligen inte alls är en brandgata eftersom den är full med sly, buskar och tom större träd.... I alla fall, det är varken vår eller grannens mark - utan kommunens. Problemet är kanske just detta, kommunen sköter inte ytan utan allt som växer däri bara växer. Vi är väldigt glada att det växer träs och buskar där eftersom grannen annars skulle ha FULL insyn (deras hus ligger några meter högre än vårt), men det finns ett stort problem - någon slags revväxande, enormt taggiga björnbär... Och dessa växer självklart ner i vår trädgård, genom häcken och ner i rabatter och planteringar. De är ruskigt taggiga, jag har aldrig sett ett bär på dem så de förökar sig nog bara med rotskott, och fruktansvärt irriterande!
          Fram till nu har jag förökt 1) ignorera dem, 2) klippa bort alla som kommer innanför häcken, och nu senast 3) dra upp revorna så gott det går. Ingenting fungerar, och jag får bara massor med taggar i händerna!

          Eftersom björnbären växer intrasslande i sly, buskar och vår spireahäck är det inte bara att gå på dem med gräsklipparen eller en trimmer och det går knappt att trassa upp dem så mycket att man kan "gräva" upp alla rötter och dessutom skjuter de ju rotskott). Helst skulle jag vilja sätta upp någon slags barriär, men jag tvivlar att ens en mur kan hålla deras rotskott ute, eller?

          Någon som haft ett liknande problem och löst det?


          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gossen Ruda
          Inlägg 11-02-2012, 10:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          För att bli av med etablerat björnbär så är det nog bara en grävmaskin som gäller, likaså för att gräva ner en barriär. Inte ens Roundup hjälper i alla lägen. Rotsystemet är enormt. Det finns en massa björnbärsarter och en del används som grundstam för ympning av tagglösa björnbär. Kolla i Virtuella floran på björnbär.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-08-2025, 11:44
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon