Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rotbeskärning, när inför trädflytt?
          Mia i trädgården
          Inlägg 19-02-2012, 09:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 341
          Medlem sedan:
          08-07-2011
          Medlem nr: 62 497



          Jag funderar på att ta en tur och kika efter små viltväxande äppel- och körsbärsträd som växer fritt från kärnor eller möjligtvis rotskott. Det finns ett område som skall röjas inför bygge av flerfamiljshus och jag misstänker/hoppas att det kan finnas några småträd där som jag kan ta vara på för att ympa något gott på.

          1) När är bästa tiden att rotbeskära inför flýtten av dem?
          2) Hur lång tid behöver de mellan rotbeskärningen och flytten, för att bilda nya rötter?
          3) Går det att flytta rotskott om jag skulle hitta några?
          4) Behöver de tid för återhämta sig efter flytten innan jag ympar på dem?
          5) Några andra kloka tips inför mina experiment?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 19-02-2012, 22:43
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Någon sorts prunus är det nog. Kan vara slån, prunus spinosa. Kan också vara prunus cerasifera, körsbärsplommon, konstigt nog är jag inte säker på om de har tornar fast jag har så många själv! Var några månader sedan jag plockade märker jag. Tornar har de som unga i alla fall, är jag nästan helt säker på.

          Till Mikes beskrivning av trädflytt är bra, kan tilläggas att det man gör om man flyttar i två steg dvs rotbeskär på sommaren innan flytt, är att stimulera finrötter där man skär av. Görs genom att gräva ett dike med mullrik jord där man skurit av rötterna.

          Hur stora träden är avgör. Men satsa på små om du gräver upp i naturen, för som sagt är deras rötter ofta vitt spridda och förgrenade bland stock och sten. I trrädodlingar kan de hållas mindre, där ser man till att god jord finns nära och dessutom rotbeskär man regelbundet för att hålla rotsystemet kompakt och tätt förgrenat nära stammen.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 11:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon