I trädgårdarna behöver man inte så mycket mer veteranisering än vad som redan görs... Det klipps, skadas och sågas så att många träd och buskar blir perfekta bostäder för många organismer. Däremot är vi inte helt bra alltid på att sköta träd så att de kan bli gamla, och det är heller inte så lätt. Det är gamla träd som är de bästa och mest rika bostäderna. Och dessutom städar vi bort mycket död ved ja. Död ved behövs i större utsträckning än vi tror, och våra urbaniserade områden breder ut sig.
Projekten med veteranisering i landet är spännande att följa. Jag tror vi har mycket att lära av dem, och de inspirerar också andra att göra småprojekt själva, t ex låta träd stå kvar som högstubbar mm för att man ska lära vilka arter som kommer till dem.
Känslomässigt är det naturligtvis skärande att se hur man påskyndar svampangrepp och håligheter mm genom att avbarka och skada på medvetna sätt. Men man lär sig mycket och projekten är viktiga!
--------------------
|