Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Veteranisering av ekar, Ekar, och endel andra träd, skadas medvetet
          kerstinbern
          Inlägg 26-03-2012, 07:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 940
          Medlem sedan:
          23-04-2011
          Medlem nr: 42 015



          Veteranisering av träd innebär att man genom aktiva skötselåtgärder försöker påskynda trädens åldrande. Man bryter av grenar, borrar hål, skalar bark och liknande för att öka mänden död ved och för att skapa utrymmen i träden för fler organismer.

          Det kan ju inte minst vara något att fundera på i den egna trädgården, ofta städas det lite för bra där både på marken och i träden!

          http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?...artikel=5034929
          http://www.linkoping.se/sv/Miljo-halsa/Nyh...ero-eklandskap/
          http://projektwebbar.lansstyrelsen.se/life...-ekbackar-.aspx
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 26-03-2012, 11:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          I trädgårdarna behöver man inte så mycket mer veteranisering än vad som redan görs... Det klipps, skadas och sågas så att många träd och buskar blir perfekta bostäder för många organismer.
          Däremot är vi inte helt bra alltid på att sköta träd så att de kan bli gamla, och det är heller inte så lätt. Det är gamla träd som är de bästa och mest rika bostäderna. Och dessutom städar vi bort mycket död ved ja. Död ved behövs i större utsträckning än vi tror, och våra urbaniserade områden breder ut sig.

          Projekten med veteranisering i landet är spännande att följa. Jag tror vi har mycket att lära av dem, och de inspirerar också andra att göra småprojekt själva, t ex låta träd stå kvar som högstubbar mm för att man ska lära vilka arter som kommer till dem.

          Känslomässigt är det naturligtvis skärande att se hur man påskyndar svampangrepp och håligheter mm genom att avbarka och skada på medvetna sätt. Men man lär sig mycket och projekten är viktiga!



          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 06:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon