CITAT (Gunilla T @ 26-03-2012, 09:03)

Dethär vill du nog inte höra men....det finns inget täckmaterial som håller bort ogräset och släpper upp önskvärda växter. För att minska arbetet med ogräsrensning finns det bara en sak att göra - ett ordentligt underarbete där man noggrant rensar igenom hela rabatterna, inte bara det gröna utan rötterna måste bort. Nu på våren, när marken är fuktig, går det bra att få bort rotogräset. Tar man sig den tiden har man igen det resten av säsongen. Lite fröogräs dyker säkert upp men det är bara att nypa så fort det syns, det bör inte få växa till sig.
Har du kanter mot gräsmatta så växer gräsmattan snabbt in så där måste till någon form av rotstopp, metallkant, sten stockar eller vad man tycker är lämpligt. Samma gäller här, alla rötter måste grävas bort innan man sätter ner rotstoppet.
Sant... Det vlle jag inte höra...;-) - Men tack ändå!
Nu börjarar jag röra mig från kategorin på tråden.... Men att köpa marknadens bästa ogrässpruta och några kubik roundup bästa vägen att gå för att slippa pajjad rygg då?
hälsn
Andreas