
Grenskorv på päron, inte helt ovanligt. Mycket svåråtgärdat. det gällerr att reagera när man får det på bladen och på frukterna, innan grenarna infekteras. Huvudsakliga åtgärden: Kratta upp och kompostera löv och frukter som inte används. Lägg ett skikt kogödsel under träden sent på hösten för att täcka marken. På bladen övervintrar svampen.

Stencellsjuka, virus, i päron. Går vad jag vet inte att bekämpa men kan minska av sig själv något år, och man kan använda päronen till mos, bitar till inläggning mm.

Päronrost, en svamp som sakta sätter ned tillväxt och vitalitet i trädet. Går att åtgärda - svampen övervintrar på sävenbom och vissa kinesiska enar. Tar man bort dem och får någon granne att göra likadant kan smittrycket lätta betydligt och päronträden överleva bättre.