CITAT (Dzad @ 11-11-2004, 11:49)
Fungerar utbildning och hälsovård dåligt är det svårt att klaga på politiker eller EU. Inför högre skatter så förbättrarar sig nog både hälsovård och skola!
Fast det är klart... vi går ju mot tider med lägre skatter (för att kunna konkurrera om företag och arbetskraft)... inte mot högre. Så som det ser ut får man väl vänja sig med den försämrade servicen.
Låter ju som jag klagar på något som inte går att ändra på, men skulle befolkningen vilja rusta upp välfärdssystemt igen så är det ju inga problem! Men vilja att t.ex. betala mer skatt finns inte (fastän det finns rikligt med vilja att klaga på den befintiliga servicen!)

Jag är övertygad om att man kan förbättra sjukvård/åldringsvård mm utan att höja skatten, genom att minska byråkratin!
Såg på TV4:s nyheter att politikerna skapar myndigheter så att de gamla avdankade politikerna kan få ett nytt jobb dvs de skapar jobb åt varann!
inte undra på att skattepengarna inte räcker till vård skola & åldringsvård.
krister