CITAT (Jultorpet @ 07-07-2012, 00:50)

Tror knappast att du har blomma för dagen som växer där den behagar, den är inte härdig och växer ute hur som helst! Skulle tro att det är snårvinda i så fall, rosa blommor?
Okej, det kanske inte är just blomma för dagen. Jag är nybörjare och grannen sa att det var blomma för dagen. Men snårvinda låter rätt. Den snor sig runt allt och är fasiken överallt

. Och ja, rosa klockliknande blommor. Den är vacker i en av trapporna brevid huset. Trappen används inte och det är trevligt att se den smyckad med snårvinda. Men gud vad den sprider sig. Jag är noga att plocka där jag planterar annars klättrar den över växten och kväver den.
**************
Ang Bergklinten:
Tack alla för svaren!
Jag förstår inte varför folk ens har dessa i sina trädgårdar. Men alla har väl sin smak. Har märkt att den dyker upp lite här och var i trädgården men jag rycker upp den så fort jag ser den. Jag blir nog tvungen att gräva ut hela rabatten och sätta i ny jord.
Kram till er alla <3
Redigerat av Mina Fina: 09-07-2012, 01:32