Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Odla Palm (Washingtonia filifera)
          Probook
          Inlägg 13-07-2012, 23:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          13-07-2012
          Medlem nr: 76 600



          Hej för ungefär en vecka sedan började jag odla Washingtonia filifera. Dom är planterade i en källare rumstemperatur 20 C och med lampa ca 30 C. Jag har lampan på 10 timmar dagligen samma tid så jag inte förvirrar växtens levnads sätt.

          Är det någon här som kan mer om att odla en palm som kan förklara lite?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 14-07-2012, 00:25
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          Tror inte dom mår så bra i en källare en längre tid och ska du ge extraljus är 10 timmar för lite. Minst 12timmar gärna mer.

          Har du inget söderfönster eller växthus eller ett varmt och soligt läge ute att sätta dom i ?

          Hur du sköter dom beror ju på vad du kan erbjuda för lägen och så och vart/hur du vill odla dom.

          Om du odlar dom ute på sommaren;
          Ta ut efter att frostrisken är förbi, avhärda mot sol och vind igenom att placera dom skyddat och täcka med vit väv över. Sedan när dom är avhärdad placera den så soligt och varmt det går. Ge regelbundet med näring undersommaren sluta ge näring i juli så tillväxten saktar ner inför hösten, låt dom torka upp lite innan man vattnar igen, lucker jord är viktigt. Tål inte vårfrost/järnnätter men någon lätt frostnatt på hösten tål dom. Övervintra antingen svalt (ca +5c +10c) och ljust (håll lite torrare om den står svalt). har den stått ute på hösten är det tillräckligt svalka och dom kan övervintra i rusmtemp gärna extraljus tänt minst 12timmar står dom varmt på vintern måste man vattna lite mer än om dom stod svalt. sedan till våren-försommaren igen börjar man om och planterar om vid behov vår-sommar. Ungefär samma skötsel gäller om man istället vill odla dom i växthus under sommaren eller på en balkong.

          Om du vill odla dom inne åretrunt;
          Placera dom i ett väst eller söderfönster ge regelbundet med näring vår till höst (mars-sept) låt dom torka upp lite innan du vattnar igen. Till vintern är det bra om dom får stå svalt (som ovan). Men dom klarar av att stå kvar på samma plats som vanliga krukväxter under vintern men kan få mer problem med ohyra på vintern, håll koll på vattningen så det inte blir för mycket eller för lite extraljus är alltid bra under den mörka tiden minst 12tim. Plantera om vid behov under vår-sommar.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 06:04
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon