Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Favoritbok/böcker?
          Sulawesii
          Inlägg 22-11-2004, 15:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 022
          Medlem sedan:
          14-11-2003
          Medlem nr: 2 566



          Eftersom vi nyss (och fortfarande?) röstar på vad vi läser för sorts böcker, skulle jag vilja fråga alla som vill svara vad ni har för favoritböcker!?
          Jag envisas med att då och då läsa "fina" författare, men, jag fattar inte storheten i böckerna. Kanske för att jag inte orkar reflektera och leta dolda budskap, jag vet inte.
          När jag var 17 läste jag 'Talismanen' av Stephen King och Peter Strauss. Oj vilken upplevelse det var! Jag säger fortfarande att det är den bästa bok jag läst, fastatt jag kanske skulle tycka att den är heljobbig om jag läste den idag. Uppföljaren kom ju ut för ett tag sedan och så fort den får röd prislapp på sig kommer jag att köpa den!
          Andra favoriter är 'En geishas memoarer' av Arther Golden och Marian Keyes första bok, 'Vattenmelonen'.
          En faktabok jag gillar är 'The African Violet Handbook', en annan 'Mirakelhjärnan' av Jean Carper.


          --------------------
          ”Gå inte på Den Smala Vägen den är alldeles för bred. Balansera isället på de öppnaste fälten..”
          - Sun Axelsson


          user posted image
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          netaave
          Inlägg 22-11-2004, 18:35
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 016
          Medlem sedan:
          12-04-2004
          Medlem nr: 3 244



          Läser just nu om Elsie Johanssons triologi om Nancy (delvis självbiografi) för 3:e gången. Handlar om torparliv i en byhåla 3 mil härifrån på 40-talet. Glasfåglarna, Mosippan och Nancy heter böckerna. Glasfåglarna har även getts som teater i Uppsala där Vanna Rosenberg gör en otrolig rolltolkning av Nancy, hon står på scen varenda sekund av de tre timmar pjäsen är.
          E J har även skrivit en vuxenbiografi, Näckrosträdet, även den en otroligt bra bok. Handlar till en del om hennes genomgångna skilsmässa.

          Rekommenderar varmt alla 4 böckerna.


          --------------------


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 22:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon