Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > är det fel på min NewDawn?
          Saphire
          Inlägg 24-07-2012, 12:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          07-05-2011
          Medlem nr: 43 825



          Jag har ett dilemma, jag både älskar och hatar mina NewDawn-rosor.

          Vi köpte ett hus där de frodas och blommar som galningar. Jag vet inte ens hur många stockar det rör sig om, men nu när jag slängt hälften är det säkert ett tiotal kvar. Det verkar nästan som de förökat sig själva, men alla skott som kommer är röda och alla blommorna är lika, så det verkar inte vara vildskott.

          De står för tätt, och där jag gallrat hårt är rosten borta, men nu till kärnan:
          Blommorna går från stor knopp, till blomma, till att vissna.. på en dag bara! En del knoppar hinner inte slå ut innan de tappar bladen! Är detta vanligt för sorten? Mina andra rosors blommor håller en vecka i alla fall.

          De står på hushörnet mot tegelvägg i rakt söderläge, zon 3. Är det för varmt för dem kanske?

          Jag älskar dem för de verkligen lyser i kvällsmörkret, och doften är juvlig, men om inte blommorna går att hålla liv i mer än ett dygn så blir det för mycket skräp. I så fall vill jag gärna ha förslag på alternativa rosor.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          fvd
          Inlägg 24-07-2012, 15:20
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 371
          Medlem sedan:
          21-08-2009
          Medlem nr: 25 623



          Det är inte normalt så gör inte min ND. Jag har den intill ett äppelträd så att den kan klänga där. I år gjorde den en abrovinkel som den inte har gjort tidigare. Den långa grenen med utlöpare bara vissnade och efter ett tag tittade jag upp i trädet och där var fullt med blommor den hade skjutit en ny lång gren på andra sidan trädet och börjat om där. Det har varit en tuff vår med kyla och torka här så jag tror att det var orsaken. Jag är inte expert på rosor men undrar om det kan vara för lite vatten om du inte kan se någon sjukdom.


          --------------------
          Zon 1
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 13-11-2025, 08:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon