Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Skadedjur på min sparrispotatis
          Genfors
          Inlägg 23-09-2005, 18:32
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 18
          Medlem sedan:
          14-05-2003
          Medlem nr: 1 408



          Hej,

          2 år i rad nu har jag fått något kryp som verkar gilla min sparrispotatis. När man tittar noga på den angripna potatisen är den lite mörkare till färgen och känns mjuk. Dom plugg som råkat riktigt illa ut har som en vit svamp på sig och fullt av små små vita kryp som liknar tusenfotingar.

          Är det någon som har någon aning om vad det kan vara och om man kan bli av med dom?

          Dom verkar bara ge sig på min sparrispotatis, jag har blå kongo i samma land och dom blir hur bra som helst.

          Mvh,

          Mats
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MartinLj
          Inlägg 26-07-2012, 19:59
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          26-07-2012
          Medlem nr: 76 691



          Hej! Jag har precis dragit upp en blast för att se hur det låg till när den lagt sig ned... Mycket fin avkastning och rätt stora knölar! MEN! På själva sättpotatisen kryllar det av små vita kryp, de ser ut som loppor men rör sig som tusenfotingar. Helt vita är de.

          Vad är det? Någon som vet om det är skadligt för resten av potatisen i landet och bör jag då dra upp den snarast?

          Potatissorten är Asterix och den är helt ekologiskt odlad med brunnet gödsel på friland. Det är väldigt fin skalfärg på potatisen, röd och väldigt väldigt fast i köttet, men köttet är närmast vitt istället för lite gulare som det brukar vara. Har det något samband?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 15:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon