jo,andersen,vi har fått ökad köpkraft generellt men vissa grupper har fått det sämre,arbetslösa,långtidssjuka,förtidspensionärer samt fattigpensionärer. men de som har jobb har fått det bättre,det visar många undersökningar.
sedan är det så att många trots fast jobb o vettig inkomst ändå lever på gränsen men det beror oftast på skuldsättning eller oordnad ekonomi.
lönebildning inom offentlig sektor där du tar upp sjuksköterskor som ex. är det ju så att det är skattepengar som finansierar detta,även lärarna kräver rejäla lönelyft.
för att tillgodose dessa grupper krävs antingen skattehöjningar eller nedskärningar/försämringar inom vissa sektorer.
skattehöjningar,även små leder till minskad köpkraft för de flesta vilket leder till minskad efterfrågan vilket oftast leder till friställningar inom t.ex handel,det blir en nedåtgående spiral. den offentliga sektorn kostar redan en stor del av BNP,kostnaderna kommer dessutom att öka i framtiden vartefter befolkningen blir äldre.recept på detta? mer folk i arbete som betalar skatt samt ev. högre pensionsålder.
jobben är problemet,lös den knuten så blir det lättare med resten.
just skattesänkningar typ jobbskatteavdraget har ju gett en skjuts åt framförallt handels och tjänstesektorn som växt,det är dessutom den enda sektorn som växt då både offentlig och industri krympt.
som sagt,lös jobbfrågan så får kommun,landsting o stat in mer skatt utan höjningar och det blir betydligt lättare för alla. Ulf
CITAT (Rosrup @ 01-08-2012, 16:14)

Inte alls säker men tror detta är ändrat?
Annars kan man väl bli lite reservdansk

är jag redan,född skåning med danska anor. ulf