Medlem
Antal inlägg: 2
Medlem sedan: 04-06-2011
Medlem nr: 52 339
Bonjour!
Jag har lite hastigt och lustigt planterat ett Reine Claude d'Oullins i vår radhusträdgård (ettårspresent till vår lilla tjej).
Trädet är redan planterat och nu funderar jag över hur stort det blir, eller snarare hur snabbt det sannolikt kommer växa? Det är märkt med A-kv co-p, men det kanske inte har någon vidare bäring på detta? Det är nu ca 1,50 högt.
Så ja, är det någon som har lite känsla för hur snabbt dessa träd växer under bra förhållanden (söderläge, sluttande trädgård, välvattnande kille med gröna hobbyfingrar samt ett stort hjärta för allt som växer).
Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126
Inte så breda, 7-8 meter breda dvs ca 4 meter från stammen. Om jag hinner kan jag skicka in bilder på ett par fullvuxna fina karaktärer, tyvärr snart på fallrepet men vackra ändå.
Hittade inte mina bästa bilder men väl några andra som kan illustrera hur de äldre sorterna plommon blir i sina slutskeden. Får frukt men sparsamt, har höga luftiga kronor, mycket karaktär. Dessa är nära 100 år troligtvis, åtminstone över 70 år. Det ena, lite bredare, tror jag är Reine Claude d'Oullins.