Vissa perenna fröer är varmgroende, de kan sås inne under lysrör feb-maj beroende på hur snabbt de växer.De behöver alltså inte kylas för att gro.Exempel Kungsljus -verbascum,pampasgräs mm.
Andra fröer behöver en "kylperiod" med omväxlande 0 till -4 grader för attsenare kunna gro i värme.I en helt frusen sålåda händer inget alls. Kylperioden växlar med fröslag men de flesta gror efter 5-8 veckor.Idealtempen ovan är precis vad man har under snön. Gör så här.Fyll sålådan med såjord som innehåller perlit.Fukta igenom jorden ordentligt.Så fröna ytligt,spraya ev fast dem mot jordytan,Dra på en genomskinlig plastpåse med små hål i. Så och ställ ut när kylan kommer, i tex plastback med fiberduk över/som skydd mot fåglar.Låt stå,och ev snöa över om du har snö- till dess det tinar /alt gräv fram och ta in under lysrör i mars.Exempel på fröslag som behöver kyla är -de flesta akleja,stormhattar,penstemoner med flera.
Ja det är en billig och bra hobby att själv så sina perenner.Det är även så mkt roligare att göra rabatter och kunna måla med bredare pensel,sätta 9 st av samma planta och inte bara 2:)
--------------------
Kerstin
Ut sementem feceris, ita metes (Cicero)
|