CITAT (omk @ 13-09-2012, 01:09)

Håller med ninnisky !
Fråga också varför man isf planterar underbart sirliga doftande 1-1,5-metersbuskar som inte tål beskärning, när man inte vill ha dem 1-1,5 meter höga ??

Det undrar jag också . Området byggdes 1979 - 1980 , det var då buskarna planterades. De senaste 25 åren har vi bott här och detta ofog , som jag tycker , med att klippa buskarna började för c:a 5 år sedan.
Dels började vår nye vicevärd ungefär då dels fick vi nya grannar som gillar " ordning och reda ". Jag har inte fått veta vilka det är som störs av buskarna så jag har än så länge bara misstankar.
Funderar lite om vicevärden försöker rädda sitt eget skinn , han har klippt buskar som inte ska klippas , eller om det verkligen är så att andra boende verkligen störs av buskarna .
Vårat område är verkligen fint med mycket buskar och träd , t o m vinbärsbuskar och äppelträd som vi alla får plocka av , så jag blir så förvånad när man klipper schersminbuskarna .