Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rotsystem hos 'Crimson Sentry'?
          FruTrädgårdstomt...
          Inlägg 16-09-2012, 12:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 486
          Medlem sedan:
          14-08-2011
          Medlem nr: 71 323



          Hej,

          jag vill täppa till ett "blåshål" i trädgården med ett (inte alltför stort) träd. Jag har fastnat för Acer platanoides 'Crimson Sentry', blodklotlönn, som verkar motsvara våra krav på storlek och tålighet etc.

          Men trots flitigt googlande har jag inte lyckats hitta några uppgifter om rotsystemet, och jag undrar nu om någon kan svara på hur pass invasivt det är.
          Det är nämligen så att någonstans (vi vet inte exakt var) i närheten där vi planerar att plantera trädet går avloppsrören ut i gatan.

          Är/blir detta ett hinder tror ni?


          --------------------
          "Il faut cultiver notre jardin." Ur 'Candide' -- Voltaire

          Zon 3
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          FruTrädgårdstomt...
          Inlägg 17-09-2012, 06:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 486
          Medlem sedan:
          14-08-2011
          Medlem nr: 71 323



          Hm, det låter ju inte bra förstås.

          Men hur blåsigt är för blåsigt tro? Jag menar, jag bor ju inte ute vid kusten eller så. "Blåshålet" ligger i nordväst och bildas av ett avstånd mellan en idegran och ett gullregn.
          Bägge står nära tomtgräns och mellan dem håller en en tujahäck på att växa upp. Lönnen skulle alltså stå mitt emellan men ett antal meter in på tomten och därmed bli skyddad av de andra träden samt tujorna.
          Iofs är ju förhoppningen att lönnen ska bli avsevärt mycket högre än tujorna med tiden.

          Blåsigheten i vår trädgård skapas av brist på träd i den, samt i direkt anslutning. Däremot finns riktigt höga träd runt om men en bit bort, dessa tillsammans med omgivande byggnader bildar en "gryta" där vinden vispar runt i kastvindar.

          I nordväst finns utanför tomten en lägre byggnad ca 50 m bort och bakom den ett skogbryn ca 100 meter bort.
          Tidigare fanns 3 vackra gamla äppelträd på ca 25 meters avstånd (emellan oss och den lägre byggnaden) på närmaste grannens tomt. Poängen är att de klarade att växa upp och stå länge oskyddat.

          Tror ni ändå att det blir för blåsigt?
          Och isf, har ni tips på nåt annat träd som skulle kunna funka? Det måste inte vara rödbladigt, men kronan får inte bli för yvig där, däremot gör det inget om det blir högt.


          --------------------
          "Il faut cultiver notre jardin." Ur 'Candide' -- Voltaire

          Zon 3
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 02:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon