Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Willab T-Classic 18,9 kvm, 15 års längtan är i hamn
          ingmet
          Inlägg 18-06-2012, 21:42
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 514
          Medlem sedan:
          16-09-2003
          Medlem nr: 2 315



          Äntligen.
          Imorse ringde jag samtalet jag drömt om i många år. Efter många års planering och mycket läsande här på Odla.nu och i växthusböcker och tidningsartiklar var det så dags att göra verklighet av offerten från Willab. Ska nog rama in bekräftelsen och hänga som tavla ovanför sängen yahoo.gif

          Valet blev ett T-hus. Den slutliga storleken grundar sig på att jag vill ha dubbeldörrar.
          Leveranstiden är 10 veckor.. kändes fruktansvärt långt bort men jag har nu insett att vi kommer att ha "fullt skägg" att hinna med att gräva bort 2 kubik blålera, dra el och vatten samt fylla igen gropen med makadam igen. Vi kommer att isolera ordentligt och ha en lecamur som växthuset ska vila på. Dränering måste också göras ordentligt för det är blött och sankt på våren.

          Alla ni som lagt ut bilder och text på era byggen är jag evigt tacksam. Jag ska försöka göra detsamma för alla er som fortfarande drömmer, längtar och så småningom får uppleva samma glädje.
          Ju mer erfarenheter vi kan dela med oss desto bättre blir det i vårt växthusSverige kompiskram.gif

          rose.gif thanks.gif




          --------------------
          Bor i zon: Stockholms inre kustområde
          "Ännu har det inte kommit en vår då knoppar glömt att brista"
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          ingmet
          Inlägg 28-09-2012, 14:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 514
          Medlem sedan:
          16-09-2003
          Medlem nr: 2 315



          Hej!

          Planerade från början att lägga upp bilder från första spadtaget till det att växthuset var helt klart.
          Kan konstatera att jag varit helt utmattad efter varje dags arbete med växthuset och grundarbetet.

          En regnig helg senare i höst tänkte jag lägga ut bilder med text .. men här kommer en kort sammanfattning av grundarbetet i textform.


          Utmätning.. pinnar ut som markerade var huset skulle stå. Ytterligare ett varv pinnar ca 1 m utanför varje hörnpinne.. eftersom hörnpinnarna grävs bort.

          Grävning med maskin ca 70 cm bredd och på frostfritt djup + en längre sträcka från växthus till huset där både el, vatten och dräneringsanslutning skulle dras.
          Därefter lades kraftig markduk i botten makadam, därefter byggdes träram för att gjuta en cementram på ca 1 dm. Utanför ramen - rullade vi in dränslang i ytterligare
          markduk som sattes fast med tejp och la den uppe på makadamet. Ovanpå dränslangen lades nästa gruslager (4-18 mm?..)..
          Dränslangen fick sällskap av både el och vattenslang i "tunneln" mot huset.

          Ovanpå cementramen la vi två lager lecablock som slammades på in-, ut och ovanpå.
          Utanför lecamuren på slan och gruslager lades ytterligare markduk för att sen lägga på stenmjöl och därfter markstenen.

          Varje lager grus har vattnats, vibbrats och vattnats igen...
          Försök till att få allt i våg med olika vattenpass gjordes också.. tyvärr fick vi justera våg med bottensockeln som kom med växthuset ändå.. Det får ej diffa mer än 0,5cm..

          Innanför lecamuren lade vi också grövre grus utmed själva muren. Grävde och krattade till jorden. Ovanpå jorden la vi markduk, sen 10 cm frigolit, därefter markduk igen och stenmjöl på den för att sedan lägga marksten. OBS! Det går ej att köra vibbra på den här tjockleken av frigolit.. den bara stampar och gräver ner sig i stenmjölet.

          Som sagt .. det kommer bilder ...med förklarande text.. så småningom.

          Tyvärr drar bygget ut på tiden..det har saknats delar i leveransen.. det har varit fel på en del..

          Redigerat av ingmet: 01-10-2012, 07:41


          --------------------
          Bor i zon: Stockholms inre kustområde
          "Ännu har det inte kommit en vår då knoppar glömt att brista"
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 23:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon